Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.906.294
44.256
ton emisií CO₂
0088512,548
MWh
  • Úvod
  • Novinky
  • Povoľovanie malej fotovoltiky bude jednoduchšie. Opäť sa mení legislatíva

Povoľovanie malej fotovoltiky bude jednoduchšie. Opäť sa mení legislatíva

Nový stavebný zákon uľahčuje byrokraciu pre menšie zariadenia na výrobu elektriny z OZE.

Povoľovanie malej fotovoltiky bude jednoduchšie. Opäť sa mení legislatíva

Legislatívne predpisy v oblasti povoľovania výstavby a posudzovania vplyvov na životné prostredie prechádzajú čoraz častejšími zmenami. Nový stavebný zákon, ktorý tento týždeň schválila vláda, má nahradiť súčasný zákon o územnom plánovaní z roku 1976. Zároveň aj čerstvý zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe, ktorý má ešte iba začať platiť od apríla 2025.

„Aplikácia zákona č. 201/2022 Z. z. je vzhľadom na nereálne postavené ciele a procesy v lehotách jeho účinnosti nevykonateľná. Nová úprava si kladie za cieľ vytvoriť právny rámec na skvalitnenie, zjednodušenie a urýchlenie výstavby, zníženie administratívnej náročnosti povoľovacích konaní a nastolenie transparentnosti v tejto oblasti,“ dôvodí ministerstvo dopravy, ktoré návrh zákona pripravilo.

Zákon o výstavbe, ktorého účinnosť bola odložená na apríl budúceho roku, podľa rezortu formálne zodpovedá zákonným požiadavkám. Ale po vecnej stránke sa účinnosť javí nereálnou aj k odloženému termínu a predpis má byť nevykonateľný.

S návrhom nového stavebného zákona nesúhlasia stavební podnikatelia. Myslia si, že prípravou nového predpisu, ktorý má nahradiť iba nedávno prijatý zákon o výstavbe, sa zastavila príprava súvisiacich vyhlášok v potrebnej podrobnosti. Tiež digitalizácia povoľovania stavieb, problematika EIA, či ďalšie oblasti, ktoré upravuje zákon z roku 2022.

„Reálne hrozí, že z dôvodu potreby dorokovania množstva detailov a súvislostí dôjde pri nábehu tohto návrhu stavebného zákona do praxe k množstvu aplikačných problémov,“ uvádza v pripomienke k návrhu Zväz stavebných podnikateľov Slovenska.

 

Čo má nový predpis priniesť

„Integráciou správnych konaní a odstránení duplicít dokumentácií a podkladov sa dosiahne časová úspora na strane stavebníka z dnes odhadovaných 300 dní na 90 dní. Ročný počet správnych konaní sa zo súčasných cca 60 000 zníži o 30%,“ uvádza predkladateľ návrhu.

Povoľovacie konanie v kompetencii stavebného úradu sa zjednoduší. Súčasné dvojstupňové konanie so samostatným územným a stavebným povolením sa zlúči do jedného rozhodnutia o stavebnom zámere.

Na druhej strane predpis bude vyžadovať od stavebníka aj projektanta, aby návrh zodpovedal legislatíve, vrátane súladu so všeobecne záväznými právnymi predpismi a územnoplánovacou dokumentáciou. Zavádza sa povinnosť prerokovať stavebný zámer s obcou, dotknutými orgánmi a účastníkmi konania už v prípravnej fáze, teda ešte pred predložením zámeru stavebnému úradu.

Nový stavebný zákon zavádza tzv. „fikciu súhlasu“ dotknutého orgánu. To znamená, že ak sa subjekt dotknutý stavebným zámerom nevyjadrí v stanovenej lehote (30, resp. 60 dní), považuje sa to za súhlasné stanovisko. Aj tento krok by mal podľa predkladateľa prispieť k urýchleniu prerokovania zámeru.

Európske a slovenské predpisy

Povoľovací proces pri inštalovaní obnoviteľných zdrojov energie je zdĺhavý. Európska legislatíva stanovuje povinnosť urýchliť povoľovanie nových obnoviteľných zdrojov a zariadení na uskladňovanie energie. No slovenské predpisy zatiaľ tieto zmeny nereflektujú.

Pri fotovoltických zdrojoch do 50 kW sa nevyjadrenie k zámeru zo strany dotknutých subjektov považuje podľa európskej legislatívy za udelenie súhlasu, ak výkon zdroja nepresahuje existujúcu kapacitu pripojenia do distribučnej sústavy. Slovenská legislatíva toto ustanovenie nezahŕňa.

Ďalším problémom v oblasti povoľovania je nejednotné posudzovanie zámerov stavebnými úradmi. A to aj napriek usmerneniu Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR z roku 2023. V praxi stále dochádza k tomu, že niektoré stavebné úrady vyžadujú pri inštalácii fotovoltického zdroja stavebné povolenie, hoci by stačilo jednoduché ohlásenie.

Menej byrokracie pre fotovoltiku

Časť požiadaviek môže riešiť práve nový stavebný zákon. Návrh ministerstva dopravy rozširuje okruh stavieb, ktoré nevyžadujú pečiatku stavebného úradu a pre ktoré postačí ohlásenie.

Medzi drobné stavby zaraďuje zariadenia na výrobu elektriny, tepla a chladu z obnoviteľných zdrojov do 100 kW, či nabíjacie stanice pre elektromobily do 22 kW.

Zdroje s výkonom od 50 do 100 kW budú vyžadovať iba ohlásenie úradu. Zdroje s výkonom pod 50 kW nebudú potrebovať ani ohlásenie. Zdroje s výkonom nad 100 kW zaraďuje zákon medzi jednoduché stavby.

Povoľovanie jadrových zariadení

Predpis tiež upravuje povoľovanie jadrových zariadení. Zavádza prechodné ustanovenia, ktoré majú zabezpečiť prechod z podmienok súčasnej do novej povoľovacej legislatívy.

Návrh na vydanie územného rozhodnutia pre jadrové zariadenie, ktoré do 31. marca 2025 získalo rozhodnutie o povolení podľa atómového zákona, bude možné podať do 31. marca 2027. Návrh na začatie stavebného konania bude možné podať do 31. marca 2032.

Stavebné rozhodnutie ani ohlásenie nebude potrebné pri oprave a výmene elektrických vedení a elektroenergetických zariadení, ak sa nemení trasa a ochranné pásmo. Nebude sa vyžadovať ani pri opravách vedení plynovodov, vodovodov, kanalizácie a elektrických rozvodov.