Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

13.178.244
45.224
ton emisií CO₂
0090448,897
MWh
  • Úvod
  • Novinky
  • Niektoré krajiny by mohli pokryť celkovú spotrebu elektriny pomocou plávajúcich solárnych panelov.

Niektoré krajiny by mohli pokryť celkovú spotrebu elektriny pomocou plávajúcich solárnych panelov.

Nový výskum ukázal, že plávajúce solárne fotovoltaické panely by mohli pokryť všetky potreby elektrickej energie niektorých krajín. Výskumníci vypočítali denný elektrický výkon plávajúcich fotovoltaických systémov (FPV) na takmer 68 000 jazerách a priehradách po celom svete, pričom využili dostupné klimatické údaje pre každú lokalitu.

Niektoré krajiny by mohli pokryť celkovú spotrebu elektriny pomocou plávajúcich solárnych panelov.

Štúdia výskumníkov z Bangorskej a Lancasterovej univerzity a britského Centra pre ekológiu a hydrológiu mala za cieľ vypočítať globálny potenciál nasadenia nízkouhlíkových plávajúcich solárnych panelov. Výskumníci vypočítali denný elektrický výkon plávajúcich fotovoltaických systémov (FPV) na takmer 68 000 jazerách a priehradách po celom svete, pričom využili dostupné klimatické údaje pre každú lokalitu.

Výpočty výskumníkov zahŕňali jazerá a priehrady, kde je najväčšia pravdepodobnosť inštalácie plávajúcej solárnej technológie. Tieto jazerá a priehrady boli vzdialené maximálne 10 km od obývaného centra, neboli v chránenej oblasti, nevysychali a nezamŕzali na viac ako šesť mesiacov každý rok. Výskumníci vypočítali výkon na základe toho, že FPV pokrývali len 10 % ich povrchu, do maximálnej plochy 30 km².

Aj keď výkon kolísal v závislosti od nadmorskej výšky, zemepisnej šírky a sezóny, potenciálna ročná výroba elektriny z FPV na týchto jazerách bola 1302 terawatthodín (TWh), čo je približne štvornásobok celkovej ročnej spotreby elektriny v Spojenom kráľovstve.

Zistenia boli publikované v časopise Nature Water.

 

Plávajúce fotovoltaické systémy (FPV) majú niekoľko ďalších výhod oproti pozemným solárnym inštaláciám: uvoľňujú pôdu na iné využitie a udržiavajú panely chladnejšie, čím sú efektívnejšie.

Existujú dôkazy o ďalších environmentálnych prínosoch, vrátane zníženia straty vody odparovaním tým, že chránia povrch jazera pred slnkom a vetrom; a znižovania výskytu rias tým, že obmedzujú svetlo a zabraňujú cirkulácii živín. Výskumníci však varujú, že je potrebný ďalší výskum celkového environmentálneho dopadu FPV. Navrhujú, aby rozhodnutia o nasadení FPV zohľadňovali zamýšľané využitie vodných plôch a spôsob ich využívania, ako aj potenciálny ekologický dopad.

Hlavný autor štúdie, Dr. Iestyn Woolway z Bangorskej univerzity, povedal: „Stále nevieme presne, ako by plávajúce panely mohli ovplyvniť ekosystém v prirodzenom jazere, v rôznych podmienkach a lokalitách. Avšak potenciálny prínos v oblasti výroby energie z FPV je jasný, preto potrebujeme uskutočniť tento výskum, aby mohla byť táto technológia bezpečne prijatá. Zvolili sme 10 % plochy jazera ako pravdepodobne bezpečnú úroveň nasadenia, ale to môže byť potrebné znížiť v niektorých situáciách, alebo zvýšiť v iných.“

Keď sa údaje posudzovali podľa jednotlivých krajín, päť krajín by mohlo pokryť celú svoju potrebu elektrickej energie z FPV, vrátane Papuy-Novej Guiney, Etiópie a Rwandy. Ostatné krajiny, ako napríklad Bolívia a Tonga, by sa k tomu priblížili, pričom by pokryli 87 % a 92 % svojej potreby elektriny.

 

Mnohé krajiny, hlavne z Afriky, Karibiku, Južnej Ameriky a Strednej Ázie, by mohli pokryť 40% až 70% svojej ročnej spotreby elektriny pomocou plávajúcich fotovoltaických systémov (FPV). V Európe by Fínsko mohlo pokryť 17% svojej spotreby elektriny z FPV a Dánsko 7%.

Výskumníci zistili, že Spojené kráľovstvo by mohlo ročne vyrobiť 2,7 TWh elektriny z FPV. Aj keď to predstavuje menej než 1% celkovej spotreby elektriny, poskytlo by to elektrinu pre približne jeden milión domácností, na základe aktuálneho odhadu priemernej spotreby elektriny na domácnosť od Ofgem, čo je 2 700 kWh.

V súčasnosti je vo Veľkej Británii veľmi málo inštalácií FPV, pričom najväčšia je 6,3 MW plávajúca solárna farma na nádrži kráľovnej Alžbety II., neďaleko Londýna.

Dr. Woolway povedal: „Aj s kritériami, ktoré sme stanovili na vytvorenie realistického scenára nasadenia FPV, sú prínosy jasné, hlavne v krajinách s nízkymi príjmami a vysokou úrovňou slnečného žiarenia, ale aj v severoeurópskych krajinách. Kritériá, ktoré sme zvolili, vychádzali z očividných vylúčení, ako sú jazerá v chránených oblastiach, ale aj z toho, čo by mohlo znížiť náklady a riziká nasadenia."

Spoluautorka, profesorka Alona Armstrong z Lancasterovej univerzity, povedala: „Naša práca ukazuje, že FPV má veľký potenciál po celom svete. Nasadenia však musia byť strategické, s ohľadom na dôsledky pre energetickú bezpečnosť, prírodu a spoločnosť, ako aj pre dosiahnutie cieľa Net Zero."

Výskum je financovaný Radou pre výskum prírodného prostredia (Natural Environment Research Council), ktorá je súčasťou britskej výskumnej a inovačnej organizácie UK Research and Innovation.