Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

12.778.747
43.802
ton emisií CO₂
0087604,382
MWh

Energetický mix EÚ je najzelenší v histórii. Aj na úkor spotreby

Tri štvrtiny elektriny vyrobenej v Únii pochádzali v prvom polroku 2024 z bezemisných zdrojov.

Energetický mix EÚ je najzelenší v histórii. Aj na úkor spotreby

Najnovšie čísla o produkcii elektrickej energie v Európskej únii ukazujú, že energetický mix kontinentu nebol nikdy „zelenší” ako v prvých šiestich mesiacov tohto roka. Podľa dát združenia Eurelectric pochádzalo 74 % elektriny z tzv. „bezemisných“ zdrojov.

Polovicu čistej energie vyprodukovali vodné, veterné a fotovoltické elektrárne, zvyšných 24 % dodali atómové elektrárne, predstavujúce najsilnejší typ zdroja s objemom zhruba 334 TWh elektriny. Nasledovali pozemné veterné elektrárne (236 TWh) a vodné elektrárne (227 TWh).

Podiel fosílnych zdrojov dosiahol historicky najnižšie hodnoty. Elektrina z uhlia tvorila 9 % celkového objemu, zemný plyn 13 %.

„Výroba elektriny v Európe nebola nikdy v minulosti tak nízkouhlíková ako teraz,” hodnotí generálny sekretár Eurelectric Kristian Ruby.

Inštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov rýchlo rastie. V roku 2023 pribudlo rekordných 56 GW nových solárnych zdrojov a 16 GW veterných elektrární.

Rast podielu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe však do veľkej miery súvisí so zníženým dopytom po elektrine, ktorý sa začal prejavovať v reakcii na rekordné ceny elektriny v roku 2022. Čísla za prvý polrok 2024 naznačujú, že oživenie spotreby zatiaľ neprichádza.

Dopyt po elektrine bol nižší o 5,8 % v porovnaní s prvým polrokom 2021 a o 4,8 % nižší ako za rovnaké obdobie 2022. Podľa združenia je to výsledok presunu priemyselných prevádzok mimo EÚ, spomaľovania ekonomiky, ale tiež dôsledok teplejšieho počasia a realizovaných energetických úspor.

„Roky trvajúca stagnácia dopytu po elektrine sa teraz zmenila na pravidelný pokles. Politici by mali urýchlene podporiť absorbovanie elektriny, aby výroba čistej energie dostala nevyhnutné investičné signály,” uviedol K. Ruby.

 

Nepripravenosť sietí

Pokračujúci rast obnoviteľných zdrojov môže znížiť závislosť EÚ na fosílnych zdrojoch a priblížiť ku klimatických cieľom. Na druhej strane sa stále častejšie prejavuje nedostatočná pripravenosť sieťovej infraštruktúry, ktorej tempo rozvoja je pomalšie. Vyrobená elektrina tak zvyšuje nároky aj náklady na udržovanie rovnováhy v prenosových a distribučných sústavách.

K prevádzkovateľom prenosových sústav, upozorňujúcich na problémy v sieti, patrí aj belgická spoločnosť Elia. Ako informuje agentúra Reuters, prevádzkovateľ pred pár týždňami upozornil, že nedávny boom fotovoltiky v krajine prinesie počas leta obdobia s nadbytočnou lacnou elektrinou, čo skomplikuje udržovanie rovnováhy v sieti.

Eurelectric preto vyzýva k posilňovaniu sústav, vrátane inštalovania batériových úložísk tak, aby si dokázali poradiť s rastúcim podielom elektriny z premenlivých zdrojov.

 

 

Zdroj: https://www.energie-portal.sk/