Čína pripojila do siete najväčšiu solárnu elektráreň na otvorenom mori na svete
O Číne sa často hovorí ako o krajine podporujúcej spaľovanie fosílnych palív v uhoľných a iných tepelných elektrárňach. To je síce pravda, ale Čína zároveň exceluje aj v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a konkurentov valcuje s prehľadom.
O Číne sa často hovorí ako o krajine podporujúcej spaľovanie fosílnych palív v uhoľných a iných tepelných elektrárňach. To je síce pravda, ale Čína zároveň exceluje aj v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a konkurentov valcuje s prehľadom.
Len pred pár mesiacmi Čína spustila najväčšiu solárnu farmu na svete v púšti na severozápade Sin-ťiangu. Rozprestiera sa na ploche 32 947 akrov (133,3 km2) a poskytuje celkový výkon 3,5 GW. Čína tak prevádzkuje tri najväčšie solárne elektrárne na svete – okrem tejto gigantickej solárnej farmy už dodávajú elektrinu do siete aj solárne elektrárne Ningxia Tenggeli a Golmud Wutumeiren, obe s kapacitou 3 GW.
Zdá sa však, že Čína získa aj nejedno ďalšie prvenstvo v oblasti OZE. Najnovšie čínska spoločnosť CHN Energy pripojila k sieti prvé solárne bloky svojej solárnej farmy na mori s cieľovou kapacitou 1 GW, najväčšej svojho druhu na svete. Tento masívny projekt vyvinutý spoločnosťou Guohua Energy Investment Co., ktorá je súčasťou CHN Energy, sa nachádza pri pobreží mesta Dongying v provincii Šan-tung vo východnej Číne.
Elektráreň má slúžiť ako referenčný vzor pre budúce veľké solárne farmy na mori. Projekt sa nachádza 8 km od pobrežia a rozprestiera sa na pôsobivých 1 223 hektároch (1, 223 km2). Skladá sa z 2 934 solárnych plošín – každá má rozmery 60 m x 35 m, ktoré spočívajú na rozsiahlych oceľových základoch.
Ďalším unikátom je pripojenie elektrárne do elektrickej siete. Prvýkrát v Číne bol pri ňom použitý 66 kV vysokonapäťový kábel na vysokokapacitný prenos elektriny na veľké vzdialenosti v solárnom sektore. Projekt zahŕňa aj chov rýb, ktorý lepšie využíva morský priestor integráciou obnoviteľnej energie s akvakultúrou.
Po dokončení sa očakáva, že solárna farma na mori vyrobí 1,78 miliardy kilowatthodín elektriny ročne, čo bude stačiť na napájanie približne 2,67 milióna mestských domácností. Mohlo by to tiež pomôcť ušetriť približne 503 800 ton štandardného uhlia a znížiť emisie oxidu uhličitého približne o 1,34 milióna ton ročne.
CHN Energy Investment Group je čínsky štátny podnik pod správou ústrednej vlády. Pôsobí v odvetviach, ako je ťažba uhlia, tepelná energia, veterná energia a v chemickom priemysle v 31 čínskych provinciách a vo viac ako 10 krajinách vrátane USA a Kanady.
Minulý týždeň spoločnosť CHN Energy pripojila do siete svoju solárnu elektráreň Mengxi Lanhai s výkonom 3 GW. V súčasnosti ide o druhý najväčší solárny projekt v Číne aj na svete. A plávajúca gigawattová solárna farma pri pobreží mesta Dongying prekoná v súčasnosti najväčší dokončený pobrežný plávajúci solárny projekt na svete. Tým je solárna elektráreň s výkonom 440 MW na Taiwane, uvedená do prevádzky začiatkom tohto mesiaca.