Do tejto chvíle sme našim klientom ušetrili  Rýchly kontakt

13.049.111
44.765
ton emisií CO₂
0089529,441
MWh
  • Úvod
  • Novinky
  • Anti-solárny článok: Fotovoltický článok, ktorý funguje v noci

Anti-solárny článok: Fotovoltický článok, ktorý funguje v noci

Podľa koncepčného dokumentu Jeremyho Mundaya, profesora na Katedre Elektrotechniky a počítačovej techniky na UC Davis a promovaného študenta Tristana Deppeho by špeciálne fotovoltické články mohli v ideálnych podmienkach v noci generovať až 50 wattov energie na meter štvorcový, čo je asi štvrtina toho, čo môže konvenčný solárny panel generovať vo dne.

Anti-solárny článok: Fotovoltický článok, ktorý funguje v noci

Munday, ktorý sa nedávno pripojil k UC Davis z Univerzity v Marylande, vyvíja prototypy týchto nočných solárnych článkov, ktoré môžu generovať malé množstvá energie. Vedci dúfajú, že zlepší výkon a efektívnosť zariadení.

Munday povedal, že proces je podobný spôsobu, akým normálne solárne články fungujú, ale spätne. Objekt, ktorý je v porovnaní s okolím horúci, bude vyžarovať teplo ako infračervené svetlo. Bežný solárny článok je v porovnaní so slnkom chladný, takže absorbuje svetlo.

Vesmír je skutočne, naozaj chladný, takže ak máte teplý predmet a nasmerujete ho na oblohu, bude k nej vyžarovať teplo. Ľudia používajú tento jav na nočné chladenie už stovky rokov. V posledných piatich rokoch Munday povedal, že existuje veľký záujem o zariadenia, ktoré to môžu robiť počas dňa (filtráciou slnečného svetla alebo smerovaním od slnka).

Výroba energie vyžarovaním tepla

Existuje aj iný druh zariadenia nazývaný termoradiačný článok, ktorý generuje energiu vyžarovaním tepla do svojho okolia. Vedci skúmali ich použitie napríklad na zachytávanie odpadového tepla z motorov.

„Premýšľali sme, čo keby sme vzali jedno z týchto zariadení a umiestnili ho v teplej oblasti a namierili ho na oblohu,“ povedal Munday.

Tento termoradiačný článok namierenýá na nočnú oblohu by vyžaroval infračervené svetlo, pretože je teplejší ako vesmír.

„Bežný solárny článok vyrába energiu absorbovaním slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje, že sa v zariadení objavuje napätie a prúdi prúd. V týchto nových zariadeniach je namiesto toho vyžarované svetlo a prúd a napätie sú v opačnom smere, ale stále generujete energiu, “povedal Munday. „Musíte použiť rôzne materiály, ale fyzika je rovnaká.“

Zariadenie by fungovalo aj počas dňa, ak by sme podnikli kroky na zablokovanie priameho slnečného žiarenia alebo by sme zariadenie nasmerovali mimo slnka. Pretože tento nový typ solárnych článkov by mohol potenciálne fungovať nepretržite, je zaujímavou možnosťou pre vyváženie rozvodnej siete počas denného a nočného cyklu.